Vyhledávání


Přednáška Male modulární reaktory pro energetiku

 

Ve středu 6. 11. 2024 připravila Inženýrská akademie České Republiky seminář na téma Malé modulární reaktory pro energetiku (SMR). Seminář se konal v Konferenčním centru Fakulty strojní ČVUT a zůčastilo se ho na 60 přítomných.
Vystoupili RNDr. Vladimír Wagner, CSc., FEng. z ÚJF AV ČR a Ing. Jaroslav Míl, MBA, FEng., bývalý generální ředitel společnosti ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.
RNDr. Vladimír Wagner, CSc., FEng. provedl „vrtulníkový pohled“ na jadernou energetiku od počátků až po současnost. V něm zdůraznil i pozici SMR a stav jejich realizace. Skutečností je fakt, že zatím není žádný SMR nabízen na trhu. Většina modelů SMR o kterých se mluví, jsou minimalizované co do rozměrů a výkonu stávajících energetických reaktorů třetí generace. Asi nejdál je firma GE s varným reaktorem, následuje RolsRoyce, Nuward, Nuscale. Mimo projektů ruských a čínských jsou však všechny ostatní jen na papíře. Podrobnosti najdete v příloze.
Druhým vystupujícím byl Ing. Jaroslav Míl, MBA, FEng. který se zabýval ekonomikou výstavby jaderných bloků, možnými modely financování výstavby jaderných energetických reaktorů. A to jak pro bloky velké, tak i pro SMR. Pojmenoval jeden zásadní problém, tím je ekonomika. Je to drahé, výstavba trvá dlouho a dlouho se také čeká, až projekt začne aspoň trochu vydělávat. Závěrečná diskuse ukázala, že je o projekty SMR politický i odborný zájem a tedy chytáme tygra za hlavu. Spolu s Beňovským bych řekl „vydržať“.
 
Ing. Aleš John, MBA, FEng.
 

 

 

19. 11. 2024